Konkursy, akcje czytelnicze
Wielki Maraton Czytelniczy2024/2025
Z wielką satysfakcją informujemy, że w tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego, dwoje naszych uczniów zdobyło tytuł laureata, dwoje zostało finalistami i dwoje otrzymało wyróżnienia.
LAUREACI
„Spotkacie nowych przyjaciół"
Stanisław Duma i Barbara Efremenka
FINALIŚCI
„Spotkacie nowych przyjaciół"
Antoni Chodkiewicz i Julia Mączka
WYRÓŻNIENI
„Spotkacie nowych przyjaciół" „W lustrze książki"
Halena Chojnowska i Maja Zakrzewska
W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 4352 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z jedenastu województw. Naszą placówkę reprezentowało we wszystkich kategoriach wiekowych 10 uczniów: Wszyscy od grudnia do maja czytali wyznaczone lektury, a następnie co miesiąc rozwiązywali testy sprawdzające znajomość książek. W konkursie udział wzięli:
Klasy II – III „Spotkacie nowych przyjaciół"
- Helena Chojnowska kl. IIIa
- Mateusz Zakrzewski kl.IIIa
Klasy IV –VI „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca"
- Stanisław Duma kl. IVa
- Julia Mączka kl. VaAntoni Chodkiewicz kl .Vd
- Mikołaj Zakrzewski kl. Vd
- Barbara Efremenka kl. VIb
- Maja Liszka kl. VIb
- Yana Vesti kl. VId
Klasy VII – VII „W lustrze książki"
- Maja Zakrzewska kl. VIIa
Wszyscy laureaci , finaliści i wyróżnieni Wielkiego Maratonu Czytelniczego otrzymali zaproszenie na Galę objętą honorowym patronatem Ministra Edukacji, która odbyła się 13 czerwca 2025 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Gratulujemy wiedzy i wytrwałości wszystkim naszym uczestnikom Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Niezależnie od uzyskanych punktów są zwycięzcami i popularyzatorami czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs plastyczny „Niezwykły Świat Smoków”
Samorząd Uczniowski klas 1-3 oraz Biblioteka Szkolna w II półroczu roku szkolnego 2024/2025 zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Niezwykły Świat Smoków”.
Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy z zakresu literatury i sztuki, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, a także kształtowanie wrażliwości i twórczej inwencji.
Wszystkie prace były bardzo oryginalne, pomysłowe i starannie wykonane.
Zwycięskie i wyróżnione prace konkursowe zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na tablicy Samorządu Uczniowskiego klas 1-3.
Ponadto podczas apelu podsumowującego II półroczne uczestnikom zostaną przyznane dyplomy i nagrody.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!
Mała książka – wielki człowiek” – edycja 2024/2025
„Mała książka – wielki człowiek” to jeden z największych na świecie programów promujących czytelnictwo - rocznie do dzieci w całej Polsce trafia ponad osiemset tysięcy książek.
Wyprawka Czytelnicza to projekt prowadzony przez Instytut Książki, którego celem jest dotarcie z książkami do jak największej liczby nowych uczniów. Akcja została zainicjowana w 2017 roku w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”.
Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o wszystkich dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Instytut przygotowuje z najwybitniejszymi twórcami literatury dziecięcej wyjątkową pozycję, która później trafia do tysięcy dzieci w całej Polsce.
Z tej okazji w dniu 30.01.2025r. w szkolnej bibliotece pierwszoklasiści otrzymali nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze: książkę Justyny Bednarek „Wnuczka Antykwariusza" oraz broszurę dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!".
Podczas tego spotkania uczniowie poznali również zasady korzystania ze zbiorów biblioteki oraz regulaminy, jakie w niej obowiązują. Wizyta najmłodszych uczniów w bibliotece zakończyła się samodzielnym wypożyczeniem książek przez nowo pasowanych czytelników.Życzymy wspaniałych, rodzinnych chwil spędzonych z książką
Finał XXVIII Turnieju Recytatorskiego „Fascynacje”
27 listopada 2024r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbyły się przesłuchania i występ laureatów XXVIII Turnieju Recytatorskiego „Fascynacje” pod tytułem: „Poezja okiem łagodnym i okiem hardym, by nie żyć w świecie z wyobraźni odartym. Wybór antologii współczesnej - by mieć radość ze sztuki doczesnej” pod honorowym patronatem Adriana Ejssymonta Starosty Pruszkowskiego. W konkursie wzięli udział liczni przedstawiciele szkół powiatu pruszkowskiego.
W etapie powiatowym naszą szkołę reprezentowały laureatki etapu gminnego:
Alicja Podpora 3b
Karolina Podpora 5d
Klara Doleżal 7bUczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem nauczycieli–bibliotekarzy, którzy pomogoli w wyborze tekstów, przeprowadzili ćwiczenia dykcyjne i intonacyjne oraz udzielili wskazówek związanych z występem i prezentacją utworów.
Z radością informujemy, że I miejsce zdobyła Alicja Podpora w kategorii wiekowej klasy I – III, a Karolina Podpora zajęła III miejsce w kategorii wiekowej klasy IV – VI.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Nauczyciele bibliotekarze z opiekunami Samorządu Uczniowskiego klas I – III zorganizowali spotkania z misiami – bohaterami książek i bajek dla dzieci. Uczniowie wszystkich młodszych klas dowiedzieli się, w jakich okolicznościach zrodził się pomysł stworzenia zabawki w 1902 roku, w Stanach Zjednoczonych. Wysłuchali również historii opowiadającej o klapniętym uszku znanego i lubianego Misia Uszatka.
Podczas spotkania w każdej sali lekcyjnej, a także w świetlicy panowała wspaniała i serdeczna atmosfera dzięki uśmiechniętym dzieciom i towarzyszącym im pluszowym zabawkom.
Najlepszym dowodem zainteresowania uczniów losami Paddingtona, Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Nallego, Misia Fantazy i innych niedźwiadków, było wypożyczenie tych książek ze szkolnej biblioteki.
Zapraszamy do poznania historii powstania „misia” oraz bohaterów bajek, filmów i książek: plik PDF, a także do wypożyczania z biblioteki „misiowych” opowiadań na długie jesienne i zimowe wieczory.
Październik 2024 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w roku 1999.
Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem: „Poznajmy się w bibliotece”. To dobra okazja do nawiązania relacji, podjęcia wspólnych aktywności, wypożyczenia nie tylko lektur obowiązkowych, ale też nowości wydawniczych, które czkają na naszych czytelników.
Oprócz gazetki promującej czytelnictwo „Poznajmy się w bibliotece”, wystaw nowości książkowych, przeprowadzona została akcja podaruj książce nowego czytelnika pod hasłem „Jesienne książkobranie”. Inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i wolontariuszy, którzy realizowali działania na rzecz biblioteki. W wyniku tego przedsięwzięcia do skrzyni „książkobrania” trafiło ponad 100, nowych i ciekawych pozycji. Niektóre z nich to książki, jakich nie było w księgozbiorze biblioteki. Szczególnym zaangażowaniem w zbiórkę książek wykazali się uczniowie klasy 5b. Podarowali oni najwięcej woluminów, a Ania Twarowska nie tylko przyniosła książki, ale też przygotowała z własnej inicjatywy plakaty informujące o „jesiennym książkobraniu”. Całe przedsięwzięcie zwieńczyła wystawa pozyskanych woluminów.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W poniedziałek 30 września 2024r., zgodnie z tradycją, obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku na dzień 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Najważniejszymi beneficjentami tego święta są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, rozwija zamiłowanie do literatury.
Na lekcjach nauczyciele czytali swoim uczniom książki wypożyczone ze szkolnej biblioteki oraz z prywatnych zasobów.