Dzień Europejczyka to wydarzenie, które przyniosło wiele niezapomnianych wrażeń, a naszym uczniom znacznie przybliżyło kulturę oraz tradycje Hiszpanii.
Na początku wspólnie odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej przy wsparciu chóru szkolnego pod przewodnictwem p. Moniki Pasikowskiej.
Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przedstawioną przez Maję Szczęsną (7a) i Martynę Jurkiewicz (8c), w której dziewczyny opowiedziały o swoim czerwcowym wyjeździe do szkoły w Parli, niedaleko Madrytu, w ramach programu Erasmus+. Pani Agnieszka Ciastkowska zachęciła wszystkich do zainteresowania się projektami Erasmus+ w naszej szkole i aktywnego uczestnictwa w przyszłych mobilnościach.
Następnie uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie o Hiszpanii pt. "¡Es Viva España!", przygotowanego pod kierunkiem p. Katarzyny Mróz, p. Agnieszki Ciastkowskiej i p. Agnieszki Proczek, podczas którego poznali wiele ciekawostek na temat tego kraju. Publiczność mogła podziwiać niezwykły taniec flamenco w wykonaniu Niny Koryckiej (8a) i Marysi Jurys (8a) oraz pokaz piłkarskich trików w barwach FC Barcelony i Realu Madryt, który bezbłędnie zaprezentowali Kuba Przybylski (8b) i Wiktor Zgieb (8a). Z kolei Wiktor Klocek (7c) bardzo sugestywnie wcielił się w rolę Hiszpana i wygłosił krótką wypowiedź w języku hiszpańskim. Uczniowie dowiedzieli się również o słynnej bitwie na pomidory (La Tomatina), którą zaprezentowali Michał Kliszcz (8c) i Wiktor Klocek (7c). Nie zabrakło także ciekawostek o hiszpańskich wynalazkach – to właśnie Hiszpanie wymyślili beret i mop, co udowodniła Marysia Jurys (8a), sprzątając scenę w rytm gorącej "Macareny".
Dzięki Ninie Koryckiej (8a) uczniowie poznali słodkie przysmaki Hiszpanów, takie jak churros, a Maja Liszka (6b) i Basia Efremenka (6b) przybliżyły sylwetki słynnych artystów: Salvadora Dalego i Pabla Picassa. Całość była doskonale poprowadzona przez Helę Rutkowska (8c) i Marka Kleshcha (8c), przy akompaniamencie znanych, gorących hiszpańskich rytmów.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie w języku angielskim pt. "Snow White in Cyberspace" – współczesna wersja bajki o Królewnie Śnieżce przygotowanej pod kierunkiem p. Katarzyny Mróz i p. Agnieszki Ciastkowskiej. Inscenizacja, wspomagana multimedialną prezentacją, poruszała temat hejtu w sieci i sposobów radzenia sobie z nim. Filmiki do spektaklu przygotowali Daniel Piotrowicz (8b) i Piotrek Jaroszyński (8b), a głosu narratorowi użyczył Kornel Stoń (7c).
Główna bohaterka, Śnieżka (Julia Popławski, 7b), prześladowana w sieci przez Królową (Maria Jurys, 8a) i jej hejterskich fanów (Dagmara Wieteska, Helena Rutkowska, Ola Stępień, Martyna Jurkiewicz, Michał Kliszcz, Mark Kleshch,8c), traci wiarę w siebie. Jednak dzięki wsparciu przyjaciół – kranoludków (Maja Liszka 6b, Ola Liszka 7b, Nina Korycka 8a, Maja Haponiuk 8a i Basia Efremenka 6b) oraz księcia, który dodaje jej otuchy, odzyskuje pewność siebie i przeciwstawia się hejterom. Spektakl zakończył się utworem "Nie bój się chcieć", którego przesłaniem jest myśl, że każdą trudność można pokonać.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje doskonała gra aktorska uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Naturalność, ekspresja i wspaniałe umiejętności młodych aktorów sprawiły, że występy były nie tylko zachwycające i bardzo widowiskowe, ale podkreśliły też ważne przesłanie płynące z treści przedstawienia.
Podczas apelu rozstrzygnięto również konkurs Samorządu Uczniowskiego "Europa w miniaturze", podczas którego uczniowie zaprezentowali przestrzenne makiety słynnych europejskich budowli.
Na zakończenie wydarzenia wszyscy wzięli udział w emocjonującym quizie Kahoot, sprawdzającym wiedzę o krajach Europy przygotowanym i przeprowadzonym przez p. Justynę Popławski.
Dzień Europejczyka był niezwykle udanym i pełnym atrakcji wydarzeniem, które pozwoliło uczniom lepiej poznać kulturę, historię oraz tradycje europejskie. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od ciekawostek historycznych, przez sztukę, aż po profilaktykę społeczną.
To nie tylko świetna zabawa, ale także wartościowa lekcja otwartości na świat i różnorodność kulturową.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!
Zespół Erasmus+